Loading...

Kastes mūsu apziņā un Rīgas ielās

Raksts pārpublicēts no portāla SATORI
Sākums /  Blogs /  Kastes mūsu apziņā un Rīgas ielās

Nekas no tā, ko mēs zinām un saprotam, nepieder mums. Var pat teikt, ka jebkura īpašība, ko saucam par cilvēcisku, ir kolektīvas apziņas rezultāts – vai tās būtu jaunas idejas, jēgpilnas domas vai patīkamas sajūtas, kas noved pie harmoniskām izjūtām un otrādi.

Izsakoties vienkārši, īstenība ir savstarpēji saistīta, dziļi procesuāla un tās pamatā ir plurāla cirkulācija, kas nav tikai viens no daudziem realitātes aspektiem, bet gan fundamentāls priekšnoteikums tam, ko saucam par esību. Kur ir, tur rodas. Bet, lai kaut kur būtu, vispirms tur ir jānonāk.

Kosmosa izplešanās, to veidojošo matēriju transformācijas, vielu un enerģiju apmaiņa, planētu orbītu cikli, vietējie gadalaiki, dažādās klimatiskās parādības, diennakts ritmi, cilvēku garastāvokļi, rūpes par sevi un citiem, galu galā jau pieminētās zināšanas un sapratne. Viens nomaina citu, pārvēršas par to un atrodas bezgalīgā kustībā ar visiem iespējamiem virzieniem.

Pilsētas, protams, ir daļa no šiem procesiem un pārvietojas saskaņā ar tiem. Tās nāk un iet, katra savā unikālajā laikā ierodoties noteiktā telpā un pēc kāda brītiņa dodoties tālāk. Pilsētas ierodas kopā ar to veidotāju un lietotāju kosmoloģijām, un pilsētas, tām satiekot piemērotus apstākļus, dzimst, bet, nespējot adaptēties nepiemērotiem, – mirst. Tomēr, neskatoties uz šo likumsakarību, viens vienīgs fakts, ka pilsētu vidējais dzīves ilgums ir garāks par cilvēka mūžu, ir radījis dīvaino mītu par pilsētu pārlaicīgumu un līdz ar to – statiskumu. Šādi vēl arvien daudzviet aktīvi uzturēts pilsētas tēls dabiski veido neaktīvu un dezorientētu sabiedrību, kas nespēj sevi identificēt kā tieši atbildīgo, pilsētas veidojošo kopienu, jo nekas tāpat nekad nemainīsies. Kas, protams, ir muļķības.

Visu rakstu lasiet: http://satori.lv/article/kastes-musu-apzina-un-rigas-ielas

    Jānis Ķīnasts   KATEGORIJAS: Prakse Teorija   Tagi:  

Komentāri(0)

    Atstāt komentāru

Comment